Ukrajina – Dovbuša

posted in: Uncategorized | 0

Zavaky mi dal tajné hesla a súhlas, aby som vám tu mohol článok zavesiť. Vďaka.

 

Pred pár dňami som so svitovskými lezcami Jarisom a Danom navštívil Ukrajinu, kde sme boli  pozrieť na ukrajinské piesky. Predstava, že to budú skaly, ktoré sa iba podobajú na piesky a lezecká divočina nebola pravdivá. Takže môžem potvrdiť, že v Karpatoch sú seriózne piesky, ktoré spĺňajú  štardard českých pieskov.

 

Skaly Dovbuša sú pri meste Strij cca 200 km od hraníc. Sú lezeckým centrom Ľvovských lezcov, nakoľko podľa miestných v okolí iné skaly nemajú. Ale môžmi im ich závidieť.  Ďalšie skaly majú na Kryme a Kaukaze  – dosť od ruky.

 

Skaly Dovbuša je niečo ako Turniská len asi 10 x viac veží  s jemným pevným a dosť chytovatým pieskom.  Prístup je autom až ku skalám a vyzerá to, že dosť bez obmedzení v stanovaní a všetkom možnom, čo by ma ani nenapadlo robiť v tak pekných skalách. S pravidlami ako v Čechách sa tu nikomu nesníva. Cesty robené z hora, nity cementované (štandard východu) po dvoch metroch a to aj v špárach a komínoch. Sekané chyty nie je nič nezvyčajné a na mňa všade bodrel. Lezenie  je super – opísať to neviem – viac foto. O bouldroch platí to isté. Po okolí je viacero oblastí s balvanmi na bouldering.

 

A ešte k doprave. Všetko OK, hlavný ťah kvalitná cesta – ostatné rozbité. 200 km sme prešli za cca 3 hodiny – ako u nás.  Jediné, čo každého nasere je prechod hranice a zase sa mi po dokopy 5-hodinovom čakaní v oboch smeroch potvrdilo, že colnici (ako aj všetci štátny úradníci, vojaci a policajti) sú nekonečný ko..ti.

 

Info o skalách je na www.extrem.lviv.ua

 

Rado Staruch

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *