Ubehol už skoro rok odvtedy, čo som mal to šťastie a mohol som sa zúčastniť expedície v stredoázijskom pohorí Pamír. Cieľom expedície bolo vystúpiť klasickou cestou na druhú najvyššiu horu tohto pohoria- Pik Lenin 7134m.Expedície sa zúčastnilo viacero skupín z Čiech aj zo Slovenska.
Pik Lenin je považovaný za jeden z najľahších štítov vyšších ako 7.000 m, predovšetkým z dôvodu nižšej technickej náročnosti, a taktiež z dobrej dostupnosti k základnému táboru.
Základný tabor/BC/ leží v doline Ačik Taš medzi Poljanou Edelvejsov /3600m/ a Lukovou poljanou /3800m/. Do prvého výškového tábora C1 sa z BC ide asi 14 km najprv cez obe poľany, nad Lukovou poljanou nasleduje už iba úzky chodník do sedla Putešestvenikov 4200m.V polovici trasy z BC do C1 sa dôjde k ľadovcovému potoku, ktorý je potrebné prebrodiť, nasleduje stúpanie na morénu a následne telo ľadovca na ktorom je 1 výškový tábor/C1/ cca.4200m. Z C1 do C2 sa ide sedemkilometrovým výšvihom stenou Piku Lenina. V dolnej časti výšvihu je málo trhlín a dajú sa preskočiť, neskôr v strede výšvihu, kde sa nachádzajú najväčšie trhliny, tieto treba obchádzať, niekedy trhliny bývajú zaistené duralovými rebríkmi a lanom. C2 sa nachádza vo výške cca.5400m.Tábor leží na suťovom poli na svahu štítu 30 rokov UzSSR. Z C2 do C3 vedie cesta cez výšvih na rebro štítu 30 rokov UzSSR, na hrebeni sa výstupová trasa zatáča vľavo a smeruje na vrchol Pik Razdeľnaja cca.6200m. Tábor C3 sa nachádza na východných svahoch Piku Razdeľnaja. Z C3 nasleduje na vrchol asi 7 km dlhý výstup cez sedlo pod Pikom Lenina, nasleduje výšvih na hrebeň a týmto cez ostrý hrebeň nazývaný Nôž až na vrchol vo výške 7134m.Celá výstupová trasa z C3 na vrchol je na rozhraní suti a snehu, problémy spôsobujú vietor, čas a nadmorská výška. Nám počasie prialo, taktiež po zdravotnej stránke sme boli v poriadku a tak 01.08.2008 nám bolo dopriate vystúpiť na samý vrchol tohto nádherného stredoázijského obra. Vďaka za stretnutie Vladimir Iľjič.
Pridaj komentár