Ta KALYMNOS, ta čo ti poviem.

posted in: Uncategorized | 0

Ako vraví známy grécky hrdina Alexis Zorba: “písalkovia píšu pretože nemajú čas prežívať dobrodružstva, a tí čo ich žijú nemajú čas písať “. Tak teraz konečne trošku času mám tak sa s vami podelím o dobrodružstvo menom Kalymnos. Letenka zabukovaná na dva týždne, ja a Ivka zbalení, trasa Krakow, Kos, Kalymnos, no proste vysnívaná (Ivkina J) dovolenka. Blížime sa na Kos, letíme okolo Kalymnosu a ja už z výšky pár tisíc metrov rozoznávam jej ladné krivky, o áno preslávená Grande Grotta. Na letisku sa prihováram jednej z mnohých čuduj sa svete partií Poliakov. Našťastie sú to tí praví, ktorých mi spomínal Robin a im zas mňa. Dávame debatku a po vylodení na  Kalymnose, sa poberáme každý svojim smerom. Prvý deň si dávame regeneračný a vychutnávame more, slnko, pláž a niektorí z našej zaľúbenej dvojice Ivka, Šaky sa už nevedia dočkať na zajtra. Až tu zrazu, prichádza zajtra a prichádza znenazdajky, proste Dakoj. Šliapeme okolo Grotty a rozlezové cesty dávam v sektore panorama. S miernejším adrenalínovým posolstvom preliezam zopár 6c+ a zisťujem že s mojim pôvabným ističom tu bude veľmi adrenalínové, nie žeby robil niečo zle ale predsa len 27kilový (v IQ aj trochu viac ale opačným smerom) rozdiel trošku vŕta človeku hlavou.

No a tak našťastie stretávam Poliakov Lukasa a Andzreja a leziem s nimi. V Grande Grotte ideme hned do 7a+ Ivi, pekná cesta v mega previse s jedným mega no handom a veľa kolenami, v kľučovom fleku dávam vysoko nohu ktorá mi šmykne a je po peknom fleshi, no nevadi aj dalších 12dni bude deň. Tak ako v Sikati Cave, tam je celý deň, deň. No a tak postupne ide deň za dňom. Spočiatku lezieme štýlom dva dni lezenie, deň rest, no potom to meníme na systém jedna-jedna. Kalymnos sa veru dobre narodil a hlavne tie sektory na ňom, väčšina tých hlavných je  v tieni do 15tej takže sa dá skvelo zaliezť a poobede regenerovať a kvasiť v mori, fakt ideál. Zhruba tak v polovici sa treba pustiť do tažšieho. Vyberám cestu s popisom not Kalymnian style, čiže žiadne krapníky a 40metrové lajny, ale štandardná naša cesta dierky lišty malé stupy a 4istenia na 17 metrov. Cesta Magnetus 7c, takmer pošla v prvom  pokuse no v kľučovom bouldri do kríža mi uleteli (odmocnina zo 4) krát nohy, čo mi zjedlo veľa síl. No na druhý pokus s prehľadom pošla. Tak hurá zarobené, môžem sa ukľudniť a už a čo to povenovať Ivke. Cez voľné dni oddychujeme a chytáme tretí medailový kov, alebo len tak blúdime po okolí a vychutnávame miestny gyros. Jeden lezecký deň strieda druhý , lezieme kopu 7a,Os, nejaké 7b sa občas podarí , skúšame aj 7c+ zhodené z 8a, Orion, no jeden bouldrový krok sa nám nechce nacvičovať a tak volíme variantu radšej viac ciest ako jednu. Cez rest daye skúmame okolie, výletmi na protiľahlý Telendos, alebo požičiavame bicykle a pedalujeme okolo mora do mestečka Emporio, krásny výlet plný kôz. Na záver výletu ideme ešte opáčiť nemenej známu Sikati Cave jaskyňu zasadenú do zeme a prekrásny panenský záliv. Dávame jedno 7a, a Lukas si vybehne aj 7b+ a vychutnávame čaro zátoky.

Posledný deň sa čerti ženia, fúka ako divé a tak si radšej pospíme. Poliaci však neváhali a posledné cesty dali, tak šup za nimi do poslednej cesty Island of the sun 7a+ kde padám v poslednom madle na total bandasky. Dážď nám už olizuje prsty na nohách a tak sa cestou s ironickým názvom lúčime a odchádzame vychutnať poslednú grécku večeru, aby sme sa nasledujúci večer ocitli v chladnom prostredí slovenských hôr.

Záverom: Kalymnos ponúka krásne lezenie zväčša vytrvalostného typu ale nájde sa tu všetko. Fakt dlhé veľmi previsnuté cesty s chytmi ako lopaty, rafy a čapeš tu tiež boli, no a treba vedieť zakladť hlavu, krk, kolena, zadok a všakovaké časti tela ktoré by dopomohli na chvíľu odľahčiť ruky. Zo sektorov sa mi najviac páčil sektor Oddysea, škoda že sme ho objavili až na záver. Výborné kúpanie, pekná pláž, skvelé jedlo, štandardné a pekné ubytko, ktoré odporučil Šimpy za 10E/noc rovno pod Grande Grottou. Ďakujem v prvom rade Ivke, že to tam so mnou vydržala v lezeckom mestečku Massouri, Poliakom z TOPRu že boli fajnou partiou a mohol som sa k nim pridať, no a Kalymnosu že sa narodil. ZDRUFF

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *