skaloľazenie v Rus a Ua

posted in: Uncategorized | 0

 táto teplá zima vo mne vyvoláva spomienky na teplé leto…. ( nebudem teplo vymýšlať, zmohla som sa až teraz  k napísaniu o našom letnom ruskom tripe , ktorého súčasťou bolo aj pozimnejší výstup na Elbrus a poteplepšie lezenie na Kryme a v ruskej oblasti Indiyjuk a vlasne k aktuálnemu  počasiu je to aj celkom tématické :—D 

 

 

 

 

 

  

viac  Elbrusových obrázkov  a textu k nášmu tripu  nájdete tu : mikeelle.blogspot.co.at/2014/01/rybjata-na-cestach.html 

 

                                                                                                            : mikeelle.blogspot.co.at/2014/01/elbrus.html

 

Lezenie na Indiyjuk-u to je milota, krasota, rozkoš, láska sväta, lebo skala je fajná, prostredie tiché, trenie ideálne. Skala podobná pieskovcu, ale je pevnejšia, asi je to voľajaký andezit alebo netradičný druh žuly. Oblasť je vrcholom kopca kt. je členený na mnohé veže. Cesty od najľahších- na veži-Syr kde je tradíciou liezť free solo na cestách obtiažnosti možno aj okolo 3 UIAA. Skaly sú krásne exponované, nájdu sa tam úzke zárezy kde si človek za pálivého slnka oddýchne na 6a+ ako aj ťažké prašky kt. si užiješ po rozlezení hneď z rána na slniečku. Nájdu sa tam aj multipitch teda viacdĺžky, všetko nádherne odistené. Nevýhodou je absencia vody, v suchšom lete úplne nič. Inak sú tam spravené vaničky do ktorých steká voda z nejakých vlhkých skál. A druhá sú komáre, kt. idú po krčnej tepne a úplne Ťa vycicaju, tak, že si skončil. Jedlo a iné lakociny treba vešiať do výšok, na mieste sú predpripravené šnury, ktosi pred nami už asi  prišiel o raňajky :–) malé zvieratká , čo im oči v tme svietia ako mačke, sežerú všetko čo nevisí, sú schopné sa postaviť aj jedno na druhé aby dočiahli na poctivo na chrbte vynesené kmásanie.

 

 Krym, to je raj na zemi úplne najlepší hneď po Španiesku a babkynej kapusnici. Hŕba oblastí, free camp hneď pod skalou, z druhej strany skaly jazero, a ak by bola chuť sa kúpať v slanej vode tak do 8 min si autom v mori. (keď nezabrzdíš keď treba.. :–D ) Lezenie je populárne teda ľahsie cesty sú hustou premávkou poznačené, kedže ide o vápenec, vyšmýkané. K rajskej atmosphere prispieva cena beznínu 90 centov a obedného menu 4€. Pre DWS nie je veľa miest , ale sú tam oblasti kde sa nastupuje do mnohodĺžok z pláže. Added value je že v noci vidno ako more svetielkuje keď v ňom pláveš –žijú tam nejaké baktérie čo to rozsvietia. Didžina šuvix. / Place to go!

 

pre Vás napísal Maroš Raper Brodanský väčšina , miška firmentová menšina ( nie utláčaná) textu :–D 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *