Po zimnej sezóne v Nórsku sme sa rozhodli sem vrátiť aj na leto. Konkrétne do pohoria Jotunheimen, na chatu Spiterstulen. Pohorie sme už poznali zo zimných návštev ale konkrétne túto dolinu ešte nie. Spiterstulen je známy najmä ako východiskový bod pre výstup na Galdhøpiggen (2 464m) najvyšší vrh Nórska alebo Glittertinden (2 452 m), prípadne ako zastávka pri viacdňovom treku naprieč pohorím. Taktiež sú populárne sprevádzané túry na ľadovec Svellnosbrean. Keďže dni sú v lete Nórsku dlhé, mali sme dostatok času na spoznávanie okolia.
Nejdem tu detailne popisovať každý výlet v okolí, keďže by to bolo na dlho a nejde o nejaké top túry za ktorými by jazdili davy, takže berte článok skôr ako galériu fotiek z nezvyčajných miest. Oblasť ale má čo ponúknuť a možno niekoho inšpiruje na ďalší výlet.
Na začiatok sa ideme rozhýbať na Galdhøpiggen, ešte kým nieje hlavná sezóna a nieje tam toľko ľudí. Trasa zo Spiterstulenu je značená, nejde sa cez ľadovec ale sneh býva v podstate celé leto. Prirovnal by som to k nášmu Slavkovskému štítu, aj parametre sú podobné. Takisto na Glittertinden vedie značkovaná trasa podobná Galdhøpiggenu, ale o niečo dlhšia pretože sa ide dlho po rovine údolím. Zo značených vrcholov v okolí je to všetko, neznačených je ale na výber veľa, ľahšie či ťažšie dostupných. Môže sa chodiť hocikde a hocikedy, či už ste na území národného parku alebo nie, niesú tu žiadne obmedzenia. Taktiež je povolené si hocikde postaviť stan, s výnimkou blízkeho okolia chát a podobne, ak na to nemajú vyhradené miesto tak ako to majú napríklad na Spiterstulene. V parku sa môžu chytať ryby, povolenka sa dá kúpiť online cez www.inatur.no, kde treba sledovať obmedzenia na konkrétne jazerá.
Urdadalstinden
Ak prichádzate na Spiterstulen po ceste, pri pohľade do doliny je Store Urdadalstinden asi najdominantnejší vrchol v okolí. Z vrcholu sa dá pokračovať hrebeňom asi za II na Midtre Urdadalstind miestami dosť rozlámaným terénom. My sme hrebeň boli na konci Júna a na viacerých miestach bolo ešte veľa snehu.
Hellstugutindene
Tento hrebeň sa tiahne súbežne s hrebeňom Urdadalstindenu, hneď oproti cez dolinu. Je ale dlhší a s viacerými úsekmi za II-III ktoré boli pomerne nepríjemné a niekedy v rozbitej skale. Stretnúť tu iných ľudí bude celkom vzácne. Skala je neolezená, čo stažuje orientáciu. Nám prechod sťažoval čerstý poprašok snehu z minulej noci. Napriek tomu bol však hrebeň zaujímavý, s peknými úsekmi a výhľadmi na ľadovec na jednej strane a jazerami na druhej.
Svellnosbrean rundt
Svellnosbrean rundt alebo hrebeň okolo ľadovca Svellnosbrean spájajúci viacero vrcholov nad 2000m. Zrejme najpopulárnejší hrebeň v okolí Spiterstulenu, s blízkym nástupom. Na trase treba prechádzať cez ľadovec, niekoľkokrát zlaňovať a prechádzať viacerými úsekmi cca do III. My sme v snahe o dobré počasie vyrazili až poobede po práci. Na hrebeni sme mali opäť nepríjemný poprašok z predchádzajúcich dní a ani ten deň počasie nevydržalo a znova začína snežiť. Vyčasuje sa až na konci hrebeňa keď sme na Galdhøpiggene. Aj napriek tomu sa nám hrebeň páčil a jedná sa zrejme o najkrajší hrebeň v okolí Spiterstulenu.
Ďalšie fotky z okolia
Pridaj komentár